💉ARO MD #1 Dávka noviniek, motivácie a tipov z anestéziológie a intenzívnej medicíny
Novinky z anestéziológie a intenzívnej medicíny za 3 minúty.
Vitaj v prvom ARO MD!
Volám sa Kristýna Kozáková, som atestovaná anestéziologička a mojou najnovšou misiou je tento newsletter. Rada by som ním vytvorila priestor, v ktorom sa budeme spoločne vzdelávať a motivovať. Pre áristov, ale aj spriaznených kolegov. 😉
V každom čísle dostaneš krátky prehľad noviniek z ARO žurnálov. Posuniem ti dôležité know-how pre prax. Budem sa snažiť to robiť čo najlepšie, no každý feedback je vítaný.
Viac o mne a ARO MD si prečítaš tu.
Tak poďme na to!
V dnešnom ARO MD:
🌶️ Čili papričky na operačke
💉 5 tipov pri kanylácii periférnych žíl
🛌 Ako prežiť službu na JISke – Sedácia
Užívaj!
Aktuálna ARO štúdia v skratke
🌶️ Čili papričky na operačke
Extrakt z čili papričiek – kapsaicín – má obľubu u reumatikov vo forme mastí a náplastí. Stimuláciou TRPV1 receptorov bolesti na aferentných senzorických nervoch spustí aj slastnú refraktérnu fázu.
Vedel*a si, že testujú solubilný prekurzor zvaný vokakapsaicín?
Randomizovaná štúdia publikovaná v augustovom ASA žurnále sledovala 147 pacientov po bunionektómii. Do operačnej rany aplikovali rôzne koncentrácie vokakapsaicínu. Kontrolou im boli pacienti s aplikovaným placebom. V koncentrácii 0,3 mg/ml (teda najvyššia testovaná) sa vokakapsaicín ukázal ako účinné a bezpečné neopioidné analgetikum.
Efekt sledovali niekoľko dní po operácii. Prvé tri dni boli výsledky markantné. Významne sa znížilo vnímanie bolesti (o 33 %) a celková spotreba opiátov (až o 50 %) pooperačne.
Teraz už iba počkať na fázu III. a všetky schválenia. Možno raz extrakt z čili papričiek pribudne k našim must-have pre perioperačný manažment bolesti. 😉
Spolu s partnermi
🎯 Hľadáme si ARO MD partnera!
Poznáš spoločnosť, ktorá by rada podporila naše projekty v mladilekari.sk a zároveň sa odprezentovala u našich čitateľov? Daj nám vedieť na info@mladilekari.sk ❤️
Šikovné nástroje, ktoré používam
📱 Mojou najpoužívanejšou free appkou v práci je Mediately SK. (Android, Apple)
Potrebuješ MKCH kód diagnózy? Nespoznávaš názov lieku? Nevieš jeho dávkovanie? Táto appka má všetky odpovede. Nájdeš tu aj celé SPC. Ak si predplatíš, môžeš si overovať aj interakcie liekov.
ARO MD tréning
Úvodný tréningový kútik začnem tak nenásilne. 😊
💉 5 tipov a trikov pri kanylácii FAKT STRAŠNÝCH periférnych žíl na rukách
Doslova „vytlač” krv z proximálnej časti do distálneho úseku predlaktia. Použi široký esmarch alebo elastický obväz. Začni takmer od axily a pokračuj smerom pod lakeť.
Daj žilám čas, kým sa naplnia. Ak nejde o život, čakaj, kým krv postupne stečie. Pomôže, ak ruku spustíš z postele a pomôžeš si aj gravitáciou, prípadne žilku svižnejšie potľapkaj.
Pichaj pod veľmi malým uhlom. Takmer sa kĺž ihlou po koži. Minimalizuješ šancu na prepichnutie žily skrz-naskrz. Pacient má už určite dosť hematómov aj bez teba.
„Bend the needle.” Je to kontroverzné, ale väčšinou to funguje. Jemne ohni ihlu s katétrom. Dokážeš tak žilu kanylovať pod veľmi nízkym uhlom.
Vpich do žily musí byť rýchly. Žila sa ti tak nestihne „zrolovať” a uhýbať. Najmä u starých pacientov.
Možno si vravíš, že načo. Veď vieš použiť USG a kanylovať hlbšie žily na periférii. Ale ak nejde o život, ušetri si väčšie žily na neskôr.
Tipy zhrnul prof. Hadzic na NYSORA Youtube kanáli v tomto 5-minútovom videu. Ak tieto tipy nepoznáš – dnes/zajtra povinne vyskúšať. 😉
Konferencie a kurzy
🏨 Tento september sa deje veľká vec. Európska spoločnosť pre regionálnu anestéziu – ESRA má každoročné stretnutie a tentokrát v Prahe! Koná sa 4. – 7. septembra. Nielenže je miesto konania blízko, ale aj feečka sú prijateľné. Pre neatestovaných NEčlenov do 500€ za celý kongres.
Pre NeAristov: Ako prežiť službu na JISke?
Pacienti na JISke sú iní. Zložitejší. Majú prísnejší monitoring, kontinuálne lieky pumpou... viac údajov, viac problémov na riešenie. Preto som sa rozhodla ti do služby vytvoriť takýto ťahák.
🛌 Dnes to bude o sedácii. Začneme takýmto „kejsom”:
72-ročný pacient, diabetik, hypertonik, po výmene bedrového kĺbu. Operácia bez komplikácií. Pooperačne, na JIS, vo večerných hodinách dochádza ku zmene vedomia. Pacient je psychomotoricky nekľudný: rozpráva z cesty, akoby halucinoval, nevie povedať kde je, vstáva z postele, je agresívny, neposlúcha pokyny personálu, ťahá si drény. Nameriaš ľahkú hypertenziu 143/74mmHg a sínusovú tachykardiu 118/min, saturuje dobre – 96 %.
❓ Aká bude tvoja pracovná diagnóza a ako mu pomôžeš?
Skríning bolesti, anxiety a delíria na JIS sa odporúča robiť rutinne každý deň.
Na hodnotenie vedomia ti slúžia rôzne bodovacie systémy. Ideálne, aby ste na oddelení používali všetci ten istý. Keď už budeš mať „kvantifikovaný” stav vedomia, vieš porovnať zmeny v stave pacienta, stanoviť si ciele a sledovať efekt liečby – v tomto prípade sedácie.
📝 Ciele sedácie
Zbaviť pacienta strachu.
Znížiť odpoveď tela na stres.
Znížiť riziko sebapoškodenia pacienta alebo „že si niečo vytiahne”. 🙄
⛔️ Nezabúdaj:
Sedácia má viac negatív než pozitív. Ak je iná možnosť, nerob to.
Sedácia by mala trvať čo najkratšie. Počas jej trvania musíš pacienta kontinuálne monitorovať!
Menej je viac. Vždy začni nižšou dávkou. Keď bude málo, vieš „dopichnúť”.
Ak je pacient akútne nepokojný, vylúč reverzibilné dôvody:
Sepsou-asociovaná encefalopatia – najčastejší dôvod. Budeš pozorovať ďalšie príznaky sepsy (febrility, hypotermia, triaška, tachykardia, hypotenzia, tachypnoe, vysoké/nízke leukocyty…).
Hypoxémia – zmeraj saturáciu, paO2 a paCO2, na základe hodnôt podpor oxygenáciu/ventiláciu a rieš pľúcny problém.
Zmena vnútorného prostredia – zmeraj glyčku, ionogram, hepatálky, dusíkaté látky.
Absťák – screening abúzov, podaj diazepam 10 až 20mg intramuskulárne. Na liečbu delírium tremens sa používa 10mg i.m. 3-4x denne.
Bolesť – denný skríning bolesti je nutný! Kvalitná analgézia by mala byť samozrejmosť.
CNS problém – ischémia, cievna príhoda, infekcia CNS, záchvat… Zistiť, čo je vo veci ti pomôže neurológ a prípadne CT mozgu.
Najlepšia liečba je (ako inak) prevencia. Keď ho už musíš nejak zdrogovať, tak to dobre premysli. To platí aj o benzáčoch. Ale o farmačke viac nabudúce.
Rôzne z minulého mesiaca
Ako by si študentovi, pacientovi, laikovi opísal*a našu prácu?
🎙️ V ACCRAC podcaste Dr. Phil Carullo to krásne zhrnul do 3 bodov:
Pacientov uvádzame do liekmi-navodenej kómy. Dokážeme dočasne umŕtviť väčšinu častí tela. Vieme človeka uspať do rôznej hĺbky.
Sme experti na ľudskú fyziológiu. Počas tohto ,,spánku” manipulujeme vitálne funkcie tak, aby mohol prebehnúť chirurgický zákrok. Nezáživné vzorce v našej práci ožívajú.
Musíme byť zruční majstri v procedúrach. Od zaistenia dýchacích ciest a cievneho riečiska až po technické zručnosti pri manipulácii s prístrojmi (alebo ako ja ich volám – ,,hračky”🤭).
Naši pacienti nevedia, že nezáleží len na dobrom chirurgovi. A my im to odpustíme. 🫶
Uzavriem to trocha poeticky, lebo si to zaslúžime.
Krásnu báseň napísal Dr. Hart o anesteziológovi. Citujem verš: ,,To a door between sleep and death I hold the key.” Je úžasné, že si si zvolil*a túto prácu. Si TOP. 🩷
Záverom tohto prvého newslettra ti chcem hlavne poďakovať – ak toto čítaš, dal*a si to až do konca. Budem vďačná za spätnú väzbu nižšie v komentári. Ak sa ti to páčilo, prepošli newsletter kolegom!
Želám len dobre ventilovateľných pacientov a teším sa o mesiac! 🤭
Veľmi sa teším, že sú tu aj novinky zo sveta ára, čítajú sa veľmi dobre. Prajem veľa síl a úspechov...:)
👌👌👌 teším sa na ďalšie 😊